Bilanss on üks finantsaruannete kõige olulisemaid osasid, mille abil saab ettevõtte majanduslikku seisundit hinnata. See on ülevaade ettevõtte varadest, kohustustest ja põhivaradest. Allpool uurime lähemalt, milline on bilansi struktuur ja kuidas seda kasutada.
Mis on bilanss?
Bilanss on finantsaruannete põhiline dokument, mis kajastab ettevõtte majanduslikku seisundit. See sisaldab ettevõtte varade ja kohustuste, samuti põhivarade ja omanikega seotud kohustuste ülevaadet. Bilansi abil saab hinnata ettevõtte jooksvat seisundit ja jälgida selle majanduslikku arengut.
Bilansi põhijooned
Bilanss on struktureeritud ülesandes, kus ettevõtte varad on klassifitseeritud erinevateks gruppideks, nagu materiaalne vara, hüpoteegid ja õigused, laenud ja muud väärtpaberid ning jaemüügiks müüdavad varad. Sama struktuur kehtib ka ettevõtte kohustuste kohta, mille hulka kuuluvad laenukohustused, kindlustusvõlad, maksud ja liisingud. Põhivara koosneb aga ettevõtte rahast ja omanike poolt sissemakstud kapitalist.
Bilansi kasutamine
Bilanssi kasutatakse üldises plaanis ettevõtte majandusliku seisundi hindamiseks. See sisaldab palju teavet ettevõtte varade ja kohustuste kohta, mis aitab finantsanalüütikutel tuvastada ettevõtte majanduslikku olukorda. Bilanss võib olla abiks otsuste tegemisel, nagu näiteks finantseerimise, investeeringute ja laenu andmise osas.
Bilansi analüüs
Bilansi analüüs aitab hinnata ettevõtte finantsseisundit ja mõista, kuidas see aastate jooksul muutunud on. Finantsteoreetikud kasutavad bilansi analüüsi võrdluste tegemiseks selleks, et tuvastada ettevõtte majanduslikke eesmärke. See sisaldab ettevõtte varade ja kohustuste väärtuste võrdlemist, et aru saada, kas ettevõte suudab oma kohustusi täita.
Bilanss on üks tähtsamaid finantsaruannete osi, mis võimaldab ettevõtetel saada ülevaadet nende majanduslikust seisundist. Seda kasutatakse nii ettevõtte jooksvate seisundi hindamiseks kui ka majanduslike jõupingutuste hindamiseks. Bilansi analüüs aitab ettevõttel tuvastada ja mõista nende majanduskasvu ja eesmärke.